Co můžete ještě zažít ve Zruči

Zbyla vám ve Zruči volná chvilka? Nabízíme vám další možnosti vyžití.

Naučná stezka zámeckým parkem

Na každém ze 14ti panelů najdete spoustu informací o zámku, parku i historii Zruče. U každého zastavení psí slečna Dalili položí dětem zajímavý úkol. Stezka je doplněna průlezkou dutým stromem a hmatovým chodníčkem pro děti. Nacházejí se zde i dobové snímky zámku i popisky vzácných stromů.

VIDEOTRASA

Stezka k rozhledně Babce

Návštěvu rozhledny můžete spojit s příjemnou procházkou po turistické stezce dlouhé 6,8 km. Stezka začíná u vlakového nádraží, ale klidně můžete začít na náměstí MUDr. Svobody u mluvícího panelu. Terén není nijak náročný, tak že ji zvládnou jak senioři, tak rodiče s dětmi.

VIDEOTRASA

Dětské hřiště

Areál dětského hřiště se nachází cca 200m od zámku. Najdete zde více než 40 herních atrakcí. Ty jsou určené dětem všech věkových kategorií. Najdete zde i unikátní kuličkovou dráhu s můstky, skokánky a tunely.

Areál dětského hřiště i kuličkové dráhy je volně přístupný.

Do areálu dětského hřiště není dovolen vstup se psy - viz řád dětského hřiště.

3D prohlídka

Řád dětského hřiště

Kuličková dráha

Kuličková dráha slouží pro hry s barevnými kuličkami. Nachází se na dětském hřišti (v areálu u školní jídelny). Člověk si může hrát sám, ale nejlepší je skupina od 2 do 8 lidí. Každá dráha či můstek má změřenou svoji "nadmořskou výšku". Kuličky se v drahách předjíždějí. Při hře na skokanském můstku lze skok změnit s přesností na 1 cm.

VIDEONÁVOD

Pravidla PDF naleznete zde.

Rozhledna Babka

Netypická šestihranná dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se tyčí 24 m nad okolní terén. Informační tabule vám napoví, kde je např. Velký a Malý Blaník, Fiolník nebo vrch Melechov.

Questing

Výlet ve Zruči nad Sázavou si můžete zpestřit zajímavou aktivitou pro celou rodinu. Questing neboli hledačka je hra podobná naší šipkované, ve které se pomocí veršů dozvíte spoustu zajímavého o zámku. Vyluštíte křižovku a ještě vás v infocentru odmění. 

Více infomací naleznete zde.

Cyklostezka 

Zručská cyklostezka propojuje novou část Zruče kolem řeky Sázavy až k původní části Zruče a dále k Domahoři. Trasa v délce        3,8 km je určena pro cyklisty, in-line bruslaře, pěší a v zimě i pro běžkaře a volně navazuje na cyklostrasu KČT č. 19.

3D prohlídka/VIDEOTRASA

Elektrokola - půjčovna

Sportovní areál

Sportovní areál za Základní školou potěší sportovce všech věkových kategorií. Najdete zde Seniorské hřiště, Workout, Skatepark, hřiště na Beach, víceúčelové hřiště, hokejové hřiště i běžeckou dráhu s polyuretanovým povrchem.

3D prohlídka

Kostel Povýšení sv. Kříže

Na zdivu kostela se nachází kousek nápisu a písmena MCL, což by mohlo znamenat letopočet založení kostela asi tedy rok 1150, a tím by mohl být určen přesněji i vznik Zruče. Kostelu se v historii nevyhnuly ani katastrofální požáry, po kterých vždy musel dojít k opravám a úpravám. Pod kostelem měla být krypta patronátních rodin. Již od roku 1334 se o kostelu píše jako o farním.

Prohlédněte si také zámecké expozice

Určitě vás nadchne hrající orchestrion, průlez tajnou zdí, vyprávění voraře o jeho řemesle nebo miminka, která jsou od živých k nerozeznání.